Liczba wydanych publikacji: 955

Aktualności

Sprawa jedenastu

Utworzono: 16 luty 2018

Z początkiem roku 2018 ukazała się kolejna, czwarta już przygotowana przez nas dla Wydawnictwa Znak, książka autorstwa prof. Andrzeja Friszkego „Sprawa jedenastu” pomagająca nam Polakom zachować w pamięci wydarzenia z najnowszej historii, brzemiennej w niezwykłe w skutkach wydarzenia. To wieloarkuszowe dzieło przyjmowało poprzez nasze działania ostateczną postać od sierpnia 2017 roku. Redaktorem książki, podobnie jak poprzednich, była Bogna Ziembicka. Współpraca z autorem „Czasu KOR-u”, „Anatomii buntu” i „Rewolucji Solidarności” układała się bardzo dobrze. Te książki powinien mieć w domu każdy, szczególnie dlatego że polska młodzież jeszcze nie uczy się w szkole o krajowych wydarzeniach z lat 70 i 80…

Obywatel – NIE idiota

Utworzono: 23 listopad 2017

Z ogromną przyjemnością i z przekonaniem o jej wielkiej użyteczności prezentujemy naszą nową publikację – „Obywatel – NIE idiota” autorstwa Iwony Barwickiej-Tylek, przygotowanej do wydania przy udziale UJ. Ta książka to bardzo aktualna pomoc w rozeznaniu i przyjęciu własnej przemyślanej postawy wobec otaczającego nas natłoku przeróżnych opcji politycznych, z których każda usiłuje nas przekonać, że jest posiadaczem jedynej racji. Na przykładzie doświadczeń starożytnych ateńskich demokratów, a także twórców rzymskiego prawa, dowiadujemy się, jak ważny w funkcjonowaniu państwa jest udział w nim każdego obywatela. Tego udziału nie warto i nie należy zaniedbywać i lekce sobie ważyć.

Przewodnik wędrowca

Utworzono: 09 październik 2017

We wrześniu 2017 roku premierę miała przygotowana przez nas dla Wydawnictwa Otwartego książka „Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury”. Jej autor Tristan Gooley zwraca uwagę czytelnikowi na drobiazgi, które zwykle rejestruje się chodząc na różne wędrówki, nie wiedząc, że niosą one ze sobą bardzo interesujące wskazówki. Ot, chociażby te związane z roślinami: stokrotki wyznaczające bardziej nasłoneczniony obszar, których łodyżki kierują się na południe (s. 97), sekrety, które kryje bluszcz, występowanie trawy czy polnymi kwiatami, oznaczające mokry i suchy obszar,pokrzywa zwyczajna rosnąca w nietypowych miejscach etc., etc.

Hashimoto

Utworzono: 15 wrzesień 2017

13 września 2017 r. miała miejsce premiera książki autorstwa Izabelli Wentz pt. „Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie”, wydanej przez Wydawnictwo Otwarte, przy naszej wydatnej współpracy, obejmującej tym razem – poza jak zawsze wykonywanymi opracowaniem redakcyjnym z obsługą korekty autorskiej, dwoma korektami, redakcją techniczną, rewizją i łamaniem z przygotowaniem plików do druku i do publikacji elektronicznej – projekt wnętrza książki z opracowaniem typograficznym. Ze względu na swój tytuł książka dołącza jako kolejna do „Klubu JAK” naszych ulubionych, opracowywanych przez nas książek: zawiera przecież w tytule nazwę naszego Wydawnictwa JAK 😉 A przy tym książka jest bardzo cenną pozycją pozwalającą samemu zapanować nad bardzo powszechnym schorzeniem autoimmunologicznym.

Olimpiada o Diamentowy Indeks. Matematyka

Utworzono: 17 czerwiec 2017

W czerwcu 2017 roku do dwóch wydanych przez nas dotąd zbiorów zadań z rozwiązaniami, jakie znalazły się w dziewięciu dotychczasowych edycjach Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH w Krakowie, dołączył trzeci zbiór, zapewne najważniejszy dla wielu przygotowujących się do tego konkursu kandydatów na studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. W 2015 roku wydaliśmy rozwiązania zadań z Chemii, od początku Olimpiady o Diamentowy Indeks, czyli od roku 2007/08, do roku 2013/14. Co roku aktualizujemy wydanie zadań z Fizyki, niedawno opublikowaliśmy wydanie czwarte, uzupełnione o najnowsze zadania z sezonu 2016/17. Wydanie pierwsze Matematyki obejmuje okres 2007/08 – 2015/16.

Sekretne życie drzew

Utworzono: 09 styczeń 2017

„Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena w tłumaczeniu Ewy Kochanowskiej to przygotowany przez nas dla Wydawnictwa Otwartego jeden z bestsellerów ostatnich miesięcy ubiegłego roku. Po sukcesie pierwszego rzutu Wydawnictwo Otwarte zdecydowało o błyskawicznym przygotowaniu wersji z sześćdziesięcioma kolorowymi ilustracjami, w zwiększonym formacie. Książka zyskała w ten sposób większą wagę, ale i niezwykły walor poznawczy, szczególnie ciekawy dla miłośników przyrody polskiej, jako że zamieszczone zdjęcia autorstwa dwóch polskich fotografów Krzysztofa Onikijuka oraz Adama Ławnika wykonano w większości w Białowieskim Parku Narodowym. Przygotowanie drugiego ilustrowanego wydania zajęło nam nieco ponad 14 dni.

Różany

Utworzono: 19 grudzień 2016

„Różany” Bogny Ziembickiej to nietypowe wydanie wszystkich tomów sagi o Różanach w dwóch książkach dostępnych we komplecie. Zdecydowaliśmy się na tę formę z myślą o wygodzie Czytelnika, by mógł mieć pod ręką całą opowieść, a nie musiał przerzucać ponadtysiącdwustustronicowej księgi. Dlatego tomy pierwszy i drugi czyli „Droga do Różan” i „Wiosna w Różanach” mieszczą się w pierwszej części – książce, która ma 604 strony, a tomy od trzeciego do piątego czyli „Tylko dzięki miłości”, „Bądź przy mnie” i „Na zawsze Różany” znajdują się w drugiej części – księdze o 664 stronach. Komplet sprzedawany jest razem po bardzo atrakcyjnej cenie, o której zdecydowaliśmy, aby ułatwić Czytelnikowi dostęp do całej sagi, która w tym wydaniu jest przejrzana i uzupełniona przez Autorkę. Całkowicie nowe grafiki wewnątrz oraz nową szatę graficzną okładki Różan zaprojektowała Barbara Widłak.

Siedem lat później

Utworzono: 05 październik 2016

Rozmowa Doroty Wellman z Januszem L. Wiśniewskim nie toczy się wokół „S@motności w sieci”, z której to książki Janusz L. Wiśniewski znany był przede wszystkim siedem lat temu, kiedy to odbył się pierwowzór rozmowy opublikowanej w niniejszym tomie… Z tegorocznej rozmowy wynika, że Autor wolałby być wreszcie kojarzony również z innymi tytułami… A po tych siedmiu latach ma ich na swoim koncie już ponad dwadzieścia! Jest m.in. bardzo wziętym autorem w Rosji. A przy tym zawodowym informatykiem. To nie wywiad, to rozmowa dwóch przyjaciół, aczkolwiek stroną bardziej „nagabującą” pozostaje Dorota Wellman. Książkę przygotowaliśmy dla Znaku Literanova w przeciągu sześciu tygodni.

Nietypowa baba ze mnie

Utworzono: 21 wrzesień 2016

Nasze prace w trybie przyspieszonym nad książką „Nietypowa baba ze mnie” na zlecenie marki Znak Literanova zakończyliśmy 21 września 2016, choć premiera dopiero w listopadzie. Czterysta szesnaście stron, na których znajdujemy m.in. dwadzieścia dziewięć zdjęć z różnych okresów życia Aktorki, niestety niekolorowych, choć to zupełnie nie ujmuje uroku Pani Annie Seniuk. Rozmowę prowadzi Magdalena Małecka-Wippich, prywatnie córka Aktorki. Jak pisze, nie było to łatwe, by zaplanowana przez samą p. Seniuk książka zaczęła nabierać realnego kształtu. Termin przekazania obiecanego tekstu do wydawcy ustalono na lato 2016. Tymczasem Aktorka późną wiosną uspokaja: „„Góra tydzień, dwa i możemy zaczynać”, mówi mama, dzwoniąc do mnie ze Szczecina. Po tygodniu, już z Lublina, dodaje: „Nic się nie martw, do jesieni napiszemy”.”

Snajperzy

Utworzono: 11 maj 2016

Został postrzelony więcej niż piętnaście razy podczas jednej tylko bitwy, gdzieś z dala od bazy.
Jeden z największych twardzieli w SEALs.
Źródłem tych fikcyjnych opowieści są prawdziwe tajne operacje.
Tyle autor wydanej przez Znak przy naszym udziale książki „Snajperzy. Droga bez powrotu”, Scott McEwen, znany już z zekranizowanej powieści „Snajper”. Obie powstały dzięki opowiedzianym przez amerykańskich SEAL-sów (komandosów) autorowi prawdziwym historiom z pola walki.

 

Glosarium

Utworzono: 11 kwiecień 2016

GLOSARIUM – Ogród na nowo kwitnący!
Informujemy o długo oczekiwanym wznowieniu księgi autorstwa Kazimierza Wójtowicza, zbierającej Drobnotki, Przypiski, Notki, Opowiastki, Ramotki, Okruchy, Przyczynki, Alikwoty, Znikomki i mnóstwo innych wartościowych iskierek mądrości, przygotowanej przez nas do wydania już w 2007 roku. Księga jest gruba, ponadczasowa, nakład wtedy wydany rozszedł się szybko. Dopiero teraz ukazuje się jej wznowienie. Dzięki współpracy Autora z Wydawnictwem JAK księgę można nabyć również w naszej księgarni.
Nie znasz jeszcze GLOSARIUM? Zajrzyj do skarbca mądrości okraszonej pogodą ducha i humorem; niezbędnika dla każdego katechety i nauczyciela, dla kaznodziei i homilety, dla opowiadacza i mówcy. Wybieraj jedną z 1111 przypowieści którym towarzyszy 5555 cytatów. W niektórych chodzi o sprawy poważne i zasadnicze, w innych o rzeczy kruche i ulotne; są też takie, w których pobrzękują nutki figlarne i komiczne. C’est la vie! Przemyśl, polub, przetwórz, esemesuj, ćwierkaj, opowiadaj i dziel się z innymi!

Po prostu Emaus

Utworzono: 25 marzec 2016

Przed Świętami Wielkanocnymi udało nam się doprowadzić do końca prace związane z przygotowaniem i wydaniem na zlecenie Wydawnictwa ALLELUJA kolejnego dzieła ks. Kazimierza Wójtowicza CR, zbioru wierszy „Po prostu Emaus”. Tym razem publikacja nie jest tak duża jak „Glosarium”, czy „Podobne do drzewa”. Wydana w formacie A5 stuczterdziestoczterostronicowa książka sięga do samego źródła i esencji życia xx. Zmartwychwstańców, koncentrując się na jednym fragmencie Pisma Świętego: wersach od 13 do 55 z 24 rozdziału Ewangelii wg św. Łukasza. To opis wędrówki uczniów do Emaus, po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Vernon Subutex

Utworzono: 26 luty 2016

Jesienią 2015 roku w tempie coraz szybciej opadających liści przygotowywaliśmy tę książkę, którą Wydawca reklamuje jako „Najlepszą powieść francuską 2015 roku!”. Udało się nam zdążyć przed Wigilią. Tekst jest niestandardowy, fragmentami celowo nieprzestrzegający zasad interpunkcji, to w zasadzie plastyczny monolog z dużą zmiennością wypowiadających go wzajemnie powiązanych postaci. Zimą trwały jeszcze konsultacje na linii Autor-Wydawca, aż nareszcie pod koniec lutego 2016 przygotowaliśmy ostateczną wersję książki do druku. Wydawnictwo Otwarte zapowiada jej premierę pierwszego dnia wiosny 2016. Recenzje francuskich krytyków mówią o „punkowej furii”, „szokującym stylu”. W polskim tłumaczeniu nie odważono się na przekraczanie wszelkich granic, dzięki czemu książkę czyta się bez odpychających wrażeń. Na szczęście.

Szczepionki

Utworzono: 03 luty 2016

Ta książka to owoc dociekań Izabeli Filc-Redlińskiej, która od lat jako dziennikarz zajmuje się tematyką zdrowia i medycyny, pisze dla miesięcznika „Twój Styl”, była redaktor naczelną sieci portali dla lekarzy Openmedica. Bezpośrednią przyczyną zgłębiania przez Autorkę tematu był pomysł jej własnej siostry, by nie szczepić swojego urodzonego we Włoszech syna. Osobiste zaangażowanie i talent pisarski przyniosły tekst wielowarstwowy, odpowiadający na mnóstwo pytań i naświetlający szczepienia wydaje się że z każdej możliwej strony. Z naszej strony dokładamy autorski projekt typograficzny i długie godziny cyzelowania tekstu.

Ptaki drapieżne

Utworzono: 01 luty 2016

Pod koniec września 2015 rozpoczęliśmy, a z początkiem grudnia skończyliśmy przygotowywanie do druku książki „Ptaki drapieżne”, autorstwa Emila Marata i Michała Wójcika, wydanej w pierwszych tygodniach roku 2016 przez SIW Znak. To 16,5 arkusza wydawniczego rozmowy z Ludwikiem „Sępem” Wiśniewskim, jednym z ostatnich żyjących likwidatorów – żołnierzy AK wykonujących wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne. Książka ma ciekawą strukturę: autorzy nakreślają scenografię wydarzenia, plastycznie przenosząc czytelnika prosto w jeden z wojennych dni. Kiedy nie starcza im już wyobraźni, odwołują się do samego „Sępa”: pytając likwidatora, uzyskują odpowiedzi, często brutalne w swoim wyrazie… Wyobraźnię czytelnika wspomaga także wkładka zdjęciowa. Wszystko razem zapada w pamięć, oby pozostało tam na zawsze…

Olimpiada – Chemia

Utworzono: 12 styczeń 2016

Rok 2015 zwieńczyliśmy wydaniem drugiego podręcznika z serii „Ogólnopolska Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH” zawierającego zadania z chemii z pierwszych siedmiu edycji Olimpiady. To w sumie 107 zadań o różnym stopniu trudności, każde podane z dokładnym rozwiązaniem. Oddawana do rąk Czytelników książka-podręcznik zawiera rozwiązania wszystkich zadań z chemii, jakie pojawiły się w edycjach Olimpiady w latach 2007–2014. Tematyka zadań obejmuje właściwie całokształt zagadnień z chemii, które powinien opanować maturzysta przygotowujący się do zdawania egzaminu dojrzałości na poziomie rozszerzonym.

Kreatywne szkoły

Utworzono: 30 wrzesień 2015

W sierpniu 2015 r. pracowaliśmy intensywnie nad nową książką krakowskiego Wydawnictwa Element „Kreatywne szkoły” autorstwa Kena Robinsona. Jak piszą na swojej stronie założyciele, historia Wydawnictwa Element rozpoczęła się od odkrycia książki tego właśnie autora pt. „Uchwycić Żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko”. Rzucili więc wszystko i wydali wszystkie swoje odłożone środki, by mogła ukazać się w Polsce. „Kreatywne szkoły” to bardzo ciekawa książka, która może być mocnym wsparciem dla nauczycieli, wychowawców, rodziców pragnących uczynić ze szkoły miejsce pełne sensu, wyciągnąć z edukacji maksimum jej możliwości. Książka, podobnie jak przedstawiana poniżej „Głos ucznia”, oparta jest na doświadczeniach amerykańskich. Ale refleksje Kena Robinsona zastosować można, jak się wydaje, w każdej szkole.

Głos ucznia

Utworzono: 25 wrzesień 2015

15 października 2015 r. swoją premierę będzie miała książka nad którą pracujemy od początku tego roku, mimo że to niewielkie dzieło. „Głos ucznia. Instrument dobrych zmian w edukacji”, którego autorami są Michael J. Corso i Russel J. Quagila ukazuje się w serii Inspiracje Edukacyjne, firmowanej przez Wolters Kluwer SA. Jest to prezentacja badań przeprowadzonych w amerykańskich szkołach, które pokazują, że i w polskich należałoby się liczyć z głosem ucznia… Z technicznego punktu widzenia ciekawostką w książce jest zastosowane rozwiązanie polegające na tym, że jej właściwy tekst zaczyna się na stronie 33… przedtem mamy recenzje, rekomendację Wydawcy, wywiad z autorem, przedmowę i notki o autorach. Wszystko to w założeniu ma pomóc w odniesieniu treści książki do polskich realiów.

Łzy księżniczki

Utworzono: 08 lipiec 2015

Okładka, jak to czasem bywa, nie oddaje specjalnie klimatu książki. Rzeczywisty dramat kobiet saudyjskich jednak dzieje się w normalnych, nieksiążęcych rodzinach. Jak pisze sam wydawca na swojej stronie: „Ta książka to wstrząsające historie z życia samej Sułtany i jej znajomych kobiet: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady, oskarżonej o czary, Farii, młodej Saudyjki poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal, dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców”. Dodam jedynie: … i nie tylko

 

Jak zarabiać w internecie

Utworzono: 30 czerwiec 2015

Tytuł książki jest zapewne wymyślony przez dobrego marketingowca… Zanim jednak zaczniesz zarabiać w internecie, po prostu zajrzyj do tej książki, bo tu w jednym miejscu jasno i przystępnie autorzy wyjaśniają podstawy działania rynku internetowego. Można by rzec, że zapalają światło w ciemnej przestrzeni internetowego kosmosu. Oto kilka tematów wyjaśnianych w rozdziałach książki: Dla kogo Google Analytics, dla kogo gemiusTraffic, Jak korzystać z systemu statystyk Google Analytics, SEO i SEM, czyli jak być widocznym w wyszukiwarce Google, Na czym polega marketing w wyszukiwarkach, Dlaczego Google, Czym jest pozycjonowanie strony internetowej itp. itd. etc.

Pięść Dawida

Utworzono: 09 czerwiec 2015

Anonsujemy – jako że książka ma zaplanowaną premierę na 22 czerwca – przygotowaną przez nas na zlecenie Wydawnictwa Znak książkę Artura Górskiego „Pięść Dawida”. Jak pisze sam Autor we wprowadzającym tekście, książka „nie jest jednak rozprawą akademicką, ale przede wszystkim reportażem”. I to stanowi w dużej mierze o jej wartości. Czytelnicy poznają konkretne osoby, które miały bardzo ścisły związek z tajnymi służbami Izraela. Nie brak wśród nich tych, których zakres zadań mógłby wchodzić w zakres uprawnień Jamesa Bonda – agenta z licencją na zabijanie. Książka ma 272 strony, 18 rozdziałów i 104 hasła w specjalnie stworzonym indeksie organizacji związanych ze służbami państwowymi Izraela.